مقاله نقش تلویزیون در تحكیم بنیان خانواده

مقاله نقش تلویزیون در تحكیم بنیان خانواده مقاله نقش تلویزیون در تحكیم بنیان خانواده

دسته : -پژوهش

فرمت فایل : word

حجم فایل : 32 KB

تعداد صفحات : 49

بازدیدها : 179

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله نقش تلویزیون در تحكیم بنیان خانواده

بخشهایی از متن:

مقدمه

خانواده به عنوان كوچك‌ترین واحد تشكیل‌دهنده جامعه نقش بسیار مهمی در تربیت نسل جدید و آموزش و پرورش آنها دارد. در این میان خانواده‌ها نیز خود باید به طور مستمر با روش‌ها و راهكار‌های جدید برای انسجام و استحكام بیشتر آشنا شوند.

به گزارش جام جم ، در این میان رسانه‌ها و مخصوصا رادیو تلویزیون نقش بیشتر و پررنگ‌تری دارند. در این رسانه هم به طور طبیعی برنامه‌های نمایشی و فیلم‌ها و سریال‌ها به خاطر جذابیت‌های بصری شان نقش بیشتر و پررنگ‌تری دارند.

برای بررسی بیشتر ابعاد این موضوع ، سراغ یك كارگردان و یك نویسنده رفته‌ایم تا ببینیم آنها درباره این موضوع چه نظری دارند.

...

دكتر حسن حسینی جامعه شناس، به نقش آموزش و پرورش و صدا و سیما در آموزش كودكان اشاره می كند و می گوید: مدرسه یك محیط ثانوی برای كودك است. اگرچه یكی از وظایف مدرسه تربیت كودكان است، اما به دلیل وجود آدم های متفاوت، این نهاد اثر مطلوب را در آموزش و اجتماعی شدن كودك ندارد. رسانه های جمعی نیز الگو های ذهنی برای كودك بوجود می آورد. اگر این الگوها متناسب با رفتار كودك در محیط خانوادگی نباشد ، تأثیر زیادی بر روی كودكان ندارد.

  وی نقش خانواده را با وجود رسانه ها و نهادهای آموزشی گوناگون مهم توصیف می كند و معتقد است در خانواده هایی كه به دلایلی در انجام وظایف تربیتی خود دچار مشكل می شوند و به درستی مفاهیم آموزشی را به كودكان آموزش نمی دهند، كودك در سنین بالاتر دچار مشكلات فراوانی می شود.

  شاملی به برنامه های صدا و سیما اشاره می كند و می گوید: متأسفانه برنامه های صدا و سیما تأثیر لازم را بر روی كودكان ندارد و مردم نیز در برابر برخی مسائل آموزشی فرهنگی، سكوت را در پیش گرفته اند. اگر رسانه ای كار آموزش را به خوبی انجام نمی دهد مردم باید نسبت بهآن منتقد باشند.

...

کارآمدی / چیرگی : انجام نقش اجتماعی ، تقویت نقشه ، عرضه داشت نقش های جایگزین، اعتبار روشنفکرانه ، اعمال قدرت ، دروازه بانی خبر ، آسان سازی گفتمان .

البته از میان کارکرد های تلویزیون ویژگی های خود رسانه تلویزیون و شرایط تماشای آن،کارکرد سرگرم کنندگی از همه بیشتر است. "تلویزیون قبل از هر چیز به عنوان وسیله تمدد اعصاب ، گذراندن وقت آزاد بدون ایجاد معضل وجود برای خود ، و در عین حال ابزار آموختن تلقی می شود ." ( مارتینز:1354،56) فرد زمانی که خسته از کار روزانه به خصوص زندگی پر تراکم شهری ،جلوی تلویزیون می نشیند می خواهد به نوعی از مشکلات خود فرار کند و حتی اگر شده لحظاتی چند با دنیایی آرام و سرگرم کننده ارتباط برقرار کند . البته نباید از نقش آموزشی تلویزیون غافل شد چرا که زمانی که مخاطب خود را در آغوش تلویزیون رها می کند به صورت غیر مستقیم و ناآگاهانه می تواند خیلی از مفاهیم را هم بپذیرد . این نکته آموزش به نوع القاء پیام از تلویزیون و محتوای برنامه هم بستگی دارد .

 

منبع دارد.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید