گزارش کارآموزی کارخانه ریسندگی بافندگی

گزارش کارآموزی کارخانه ریسندگی بافندگی گزارش کارآموزی کارخانه ریسندگی بافندگی

دسته : نساجی

فرمت فایل : word

حجم فایل : 2620 KB

تعداد صفحات : 136

بازدیدها : 363

برچسبها : تحقیق گزارش کارآموزی ریسندگی بافندگی

مبلغ : 2000 تومان

خرید این فایل

دانلود گزارش کارآموزی در کارخانه ریسندگی بافندگی دیبا نخ

گزارش کارآموزی در کارخانه ریسندگی بافندگی دیبا نخ

در قدیمی ترین نوشته هایی که درباره صنعت منسوجات پنبه ای به شکل ابتدایی باقی مانده است، شواهدی می توان یافت دال بر اینکه، قبل از شروع عمل ریسندگی، راههای مختلفی برای استخراج مواد اضافی یا آشغال از پنبه خام مورد استفاده بوده است.

وجود قطعات نسبتاً کوچک آشغال، حتی در زمانی که عمل ریسندگی به وسیله ادوات دستی انجام می شد، برای تهیه نخهای نازک بسیار نا مطلوب بود. روی این اصل، برای پاک کردن هر چه بیشتر پنبه از نا خالصی، از کمان حلاجی از راههای مختلف استفاده می کردند. بنابراین تعجب آور نیست که، از همان اوایل ماشینی شدن صنعت نساجی، مخترعین با مسئله استخراج آشغال از پنبه دست به گریبان بودند. طبیعیترین راه حل این مسئله این بود که توده های فشرده الیاف را به وسیله زدن یا حلاجی کردن از هم باز کنند. این عمل در آن واحد دو مزیت داشت، و آن این بود که باز کردن پنبه ( که برای ریسندگی ضروری است ) و زدودن آشغال در یک مرحله انجام گرفت.

پیش از اینکه ماشین پرس روغنی در صنعت نساجی مورد استفاده قرار گیرد، عدلهای پنبه ابداً فشردگی عدلهای پرس شده امروز را نداشتند، و مراحل باز کردن پنبه احتیاج به عملیات مکانیکی زیادی نداشت ؛ بدین سبب پدید آوردن و تکمیل ماشینهای حلاجی ( ماشینهای باز کننده و تمیز کردن پنبه ) به اندازه ماشینهای سایر رشته های دیگر صنعت نساجی مورد توجه قرار نگرفت.

در آخرین سالهای قرن هجدهم صنعت نساجی از شکل یک صنعت خانگی به صورت سیستم کارخانه ای درآمد و این تحول سبب شد که در متخصصین فنی کارخانه ها تحرکی ایجاد شود تا هوش و استعداد اختراعی خود را به کار بیندازد ؛ در نتیجه ماشینهایی پدیدار شد که ماشینهای حلاجی کنونی بر اساس ساختمان آنها طرح شده است.

مقدمه

هر کارخانه نساجی اعم از کارهای ریسندگی، بافندگی، تکمیل در خود باید قسمتهایی دیگر برای کنترل و سالنهای مختلفی داشته باشد و در حالت کلی ابتدا پنبه ورودی به انبار پنبهسپس به سالن حلاجی بعد سالن ریسندگی و سپس به سالن مقدمات و از آنجا به بافندگی و از بافندگی به متراژ و از متراژ به سالن تکمیل رجوع داشته می شود و از آنجا عدلهای پارچه با طرحهای مختلف که عموما طرحها نیز بنا به درخواست خریدار می باشد طرح می خورند.یک قسمت به نام آزمایشگاه کنترل کیفیت باید در هر کارخانه وجود داشته باشد که مانند اتولولر در دستگاه ها کار می کند در این قسمت ما بر روی تمامی مواد اولیه و محصولات تولیدی کنترل کامل را باید داشته باشیم و با پیدا کردن ایراد کار توسط قسمت مربوط رفع عیب می گردد. برخی از ایرادها مکانیکی وعده ای نیز برقی و عده ای مربوط به خود پنبه است به هر صورت وظیفه خیلی مهمی بر عهده این قسمت می باشد که اگر این قسمت کار خود را خوب انجام ندهد راندمان کاری کارخانه خیلی افت می کند.

پیدایش بافندگی در ایران

صنعت پارچه بافی و زمان پارچه بافته شده در ایران دقیقاً معلوم نیست ولی شواهدی در دست است که پارچه بافی و پارچه بافته شده در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح رواج داشته است.

از حفریات شوش آثار بدست آمده گواه بر این است که در آن زمان نساجی به صورت کارگاهی وجود داشته است بنابراین پارچه بافی ازصورت تک دستگاهی به صورت کارگاهی بوده است. هرودت مورخ یونانی می نویسد پارچه های زر بافت ایران در بین جهانیان مشهور و معروف بوده و رومیان برای خریدن آن مبلغ گزافی خرج می کردند. همچنین از قبر شارلمانی پادشاه معروف فرانسه یک قطعه پارچه زر بافت بدست آمده که متعلق به دوران سلطنت ساسانیان است و از جمله شاهکارهای هنری ایران به شمار می رود.

از انواع پارچه های آن دوره زری لبه بافی، زری اطلس، زری پشت کلاف، زری برجسته گلدار و ختائی را می توان نام برد. ضمنا مهمترین بافنده پارچه های زری در ایران مردی به نام خواجه غیاث بوده و نمونه های پارچه ای که به وسیله این شخص هنرمند بافته شده است، در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می شود.

در زمان قدیم صنعت ابریشم بافی تا مدتها در انحصار چینی ها بود و بر حسب عادت ملل قدیم، صنایع ارزنده و زیبایی از ابریشم به وجود آوردند، به طوریکه در بازار جهانی برای خود جایی باز کردند، تا آنجائی که خود چینی ها با وجود دارا بودن مقام اول به وجود آورنده ابریشم در ردیف خواستار و خریداران پارچه های ابریشمی ایران در آمده بودند.

بعد از پارچه های ابریشمی پارچه های مخمل ایران شهرت جهانی داشت و در شهرهای شوشتر، یزد، اصفهان، کاشان و ری پارچه های بافته می شد.

در موزه های تروپولیتن نیویورک نمونه های عالی و بی نظیری از مخملهای ایران وجود دارد که به عقیده باز دید کنندگان این موزه مجموعه ای از منسوجات قدیم و مخملهای ایران به شمار میرود.

از آغاز پیدایش انسان، همواره چگونگی پوشش و نجات او از سرما مطرح بوده است. مصریها نزدیک به 5500سال پیش هنرریسندگی و بافندگی پنبه راآموختند و چینیها با پرورش کرم ابریشم در حدود 3600سال پیش مشکلات پوشش خود را حل کردند. در سده هفدهم دانشمند انگلیسی به نام رابرت هوک"Robert- Hooke"پیشنهاد کرد که می توان الیاف را با توجه به شیوه ای که کرم ابریشم عمل می کند تولید نمود. پس از آن،یکبافنده انگلیسی بهناملویزشواب Lois- Schwabe توانست الیاف بسیار ظریف شیشه را با عبور شیشه مذاب از منافذ بسیار ریز تهیه نماید.پس از چندی، سایر دانشمندان موفق به استخراج سلولز چوب و در نتیجه تولید الیاف شدند در سده های هجده و نوزدهم، همراه با انقلاب صنعتی، ریسندگی و بافندگی مبدل به تکنولوژِی تهیه پارچه از الیاف گوناگون طبیعی و مصنوعی شد.

فهرست مطالب کارآموزی

پیشگفتار

مقدمه

پیدایش بافندگی در ایران

فصل اول

عدل پنبه

مخلوط پنبه

ماشین حلاجی یا ماشین بالش.

دستگاه تغذیه

مخروطیهای دستگاه تنظیم خوراک

زننده ها

میله های اجاقی

فصل دوم - دستگاه یونی فلاک ریتر

مخلوط کننده مینی میکس شرکت ریتر.

تمیزکننده ERM شرکت ریتر

مفهوم اساسی تغذیه شوت فید

سیستم تک شوتی

ترازو WTC

زننده IM

کاردینگ

فصل سوم

چند لاکنی

چندلاکنی

فصل چهارم

ریسندگی چرخانه ای

نمای کلی از یک واحد چرخانه ای

برتری ماشین های چرخانه ای

فصل پنجم

سالن مقدمات بافندگی

آهار

اهمیت عملیات آهار

انواع الیاف در آهار

مواد افزودنی برای آهار

لوازم و وسایل مربوط به آهار و کنترلها

فصل ششم

بافندگی

انواع ماشینهای بافندگی

ماشینهای بافندگی راپیری

ماشینهای بافندگی ارجت

ماشینهای بافندگی واترجت

مکانیزم تشکیل دهنه کار

انواع دهنه

نوع تشکیل دهنه

چگونگی تشکیل دهنه.

انواع دهنه در لحظه دفتین زدن

لحظه تشکیل دهنه

فصل هفتم

تاریخچه شرکت دیبا نخ

وضعیت تولید ریسندگی دیبا نخ

اجرای پروژه بافندگی دیبا نخ

وضعیت ضایعات تولید دیبا نخ

وضعیت مواد اولیه ارسالی به سالن

منابع و ماخذ

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید